Fórum

Vaše pripomienky, návrhy…..

35 komentárov k “Fórum”

 1. Hen ty kokos ???? To čo je s tym programom ??? Keď to chcem len očekovat tak sa mi neda … to čo je text z gangnam style ??? A hen keď to stiahnem 1000 medzier ty kokos ??? Urobte si poriadok

 2. Preco hned hen ty….. . ved staci napisat prezyvku alebo meno ktore je na konci. mala chyba sa vludila a hned taky super komentar, namiesto toho aby sme mu podakovali, ze je ochotny to cely rok udrziavat a pripravovat. DAUJEM aj za neomylnych – dokonalych ludi.

 3. Mám takúto otázku: Nie je náhodou na Slovensku vyhlásený rok Cyrila a Metóda? Prečo v tomto ich roku vyspevuje sa v Babin Potoku po latinsky? Neviem o tom, žeby títo vierozvestci boli franskí ani talianski kňazi,ale prišli z byzanskej ríše hlásať Slovanom radostnú zvesť v reči ľudu a my teraz po 1150 rokoch máme opäť spievať v reči, ktorej nerozumieme? Keď už chcete byť ” In” tak by sme mali spievať starosloviensky, ale to už asi náš pán farár, kaplán asi neovládajú, však? Takže budeme radšej spievať tak, že do spevu sa zapojí pán farár, kantorka a asi 20% ľudí a nie, že bude spievať celý kostol. Nehovorí sa: “Spievanie je dvojnásobná modlitba”, takže asi nie je snaha, aby sa modlil celý kostol. Ak pán farár chce latinskú omšu nech dopredu vyhlási: kedy? kde? a o koľkej? tam už sa zúčastnia jej iba tí, ktorí chcú a nebudú kaziť nedeľnú bohoslužbu ostatným, ktorí si chcú zaspievať po slovensky. Ináč malo by platiť aj v kostole: “Na Slovensku po slovensky” . Prosím o zamyslenie sa nad touto pripomienkou, lebo a to nepáči nielen mne,ale aj ďalším, žeby sa nestalo, aby nebolo poloprázdno v kostole, alebo tak ako to je vo Finticiach, kde 2/3 farníkov navštevuje bohoslužby v Prešove a nie je to kvôli tomu, že je to blízko.

  1. Zaujímavá a podnetná myšlienka pisateľa. Zatiaľ som však nemal vo farnosti ani ja ani pán farár latinskú sv. omšu. Keby som chcel mať latinskú svätú omšu, bolo by všetko po latinsky s výnimkou čítaní, žalmu, kázne a prosieb. Ale prejdime k meritu veci. Je pravdou, že neviem po starosloviensky. Po latinsky viem čítať a spievať, avšak nerozumiem im tak, ako iným jazykom. Ale mám ju rád. Rovnako je pravda, že slávime rok sv. Cyrila a Metoda s veľkým dedičstvom. Položme si však ruku na srdce, dnes si už ani neuvedomujeme veľkosť a silu toho, čo oni dvaja urobili. Je aj pravda, že oni dvaja boli tými, ktorí zaviedli ako bohoslužobnú reč staroslovienčinu. Avšak nemôžeme zastať len pri deviatom – desiatom storočí. Slovensko nezastalo v tom období, vývoj nasledoval ďalej. Aj s latinčinou ako bohoslužobným jazykom, ktorý prevládal po vyhnaní Metodových žiakov z Veľkej Moravy. Tento bohoslužobný jazyk pretrval až do druhého vatikánskeho koncilu. Samotný druhý vatikánsky koncil však nedovolil, aby bola celá liturgia v slovenskom jazyku. Dovolil, aby niektoré časti sv. omše boli spievané v reči ľudu. Aby celá omša bola v reči ľudu, to dovolili až neskoršie dokumenty, samozrejme, za určitých podmienok. Nemôžeme sa však tváriť, že toto dedičstvo cirkev nemá. Stále je to totiž “úradná reč” v Cirkvi, doteraz všetky dokumenty vo Vatikáne prekladajú aj do latinčiny. Nehovorím o návrate k tomu, čo tu bolo pred druhým vatikánskym koncilom, hovorím len o uchovávaní dedičstva, nielen toho cyrilometodského. Osobne si myslím, že jeden alebo dva spevy po latinsky nikomu nepoškodia. V každej omši je množstvo spevov, ktoré sú v slovenskom jazyku a do ktorých sa ktokoľvek môže zapojiť. Opäť ruku na srdce… koľko je na slovenských omšiach ľudí, ktorí nespievajú? Ďalšia myšlienka… čo je vlastne pri svätej omši podstatné? Jazyk, ktorým sa spieva, alebo niečo iné? Ak niekto odíde z kostola pre obyčajný jazyk piesne, má pevné základy v tom, čomu by mal veriť? Ďakujem pisateľovi za to, že sa ozval, pretože len keď spolu rozprávame, môžeme riešiť problémy, ktoré sa vyskytnú. Prajem všetkým aj vďaka tomuto pisateľovi požehnané vianočné sviatky. Uvítam akékoľvek vaše ďalšie pochvaly a pripomienky. Vladimír Klešč, váš kaplán.

 4. Každá svätá omša je jedinečná a neopakovateľná. Starší veriaci vítajú latinské spevy, ktorými si pripomínajú časy našich predkov. Latinské verše sú v spevníkoch a nebolo by na škodu, aby sa ich naučila aj mladšia generácia, latinský jazyk má v histórii bohoslužieb nezastupiteľné miesto. Vítame iniciatívu našich duchovných otcov a kantoriek v zachovavaní dedičstva otcov.

 5. Pekný posledný deň v roku 2012 prežili veriaci z farnosti Terňa. Ohlásený II. ročník silvestovského výstupu na Lysú Stráž organizoval farár vdp. Imrich Revák. Výstup z hmly pod kopcom po nenáročnom zasneženom primrznutom chodníku, bol na vrchole odmenený krásnym slnečným výhľadom po okolí s viditeľnosťou Vysokých Tatier. Na vrchole Stráže pod krížom nasledovala modlitba Anjel Pána a kňazské požehnanie prítomných duchovných otcov. Malé občerstvenie tela a priateľské rozhovory farníkov z Terne, Veľkého a Malého Slivníka prispejú ku krásnym spomienkam. Po návrate domov pokračovali vo filiálnych kostoloch ďakovné bohoslužby za starý rok.
  Budeme pokračovať v tradícii aj na záver tohto roka? Ak Pán Boh dá….

 6. Dobrý deň. Chcem sa opýtať či by sa nedalo nejakým spôsobom osloviť ľudí stojacich v tzv. babinci. Viem, že každý má slobodnú možnosť vybrať si miesto v kostole. Ide mi však o to, že ako mamička s kočiarom som prišla aspoň ku kostolu. Neviem, či to bolo spôsobené tým, že pršalo, ale ľudia stojaci dnu zavreli dvere a tak nebolo vôbec nič počuť z bohoslužby. Viaceré mamičky s kočiarmi sme teda po chvíli odišli domov. Chápem, že možno niekomu je zle a preto stojí v babinci, ale že je schopných sa tam hlava na hlave naskladať aj zo 20 ľudí tomu už nerozumiem. A takisto prečo ešte zavrú dvere. Veď keď im je zima nech vojdú dnu, kde je často aj veľa voľných miest na sedenie.Myslím, že niektoré mamičky s kočiarmi by vošli aj dovnútra, tam sa však nedá tesne pred začiatkom omše už ani prejsť. Viem, že je plánovaná prístavba pre matky s deťmi, kým však to bude, bolo by vhodné požiadať týchto ľudí, ak môžu aby sa presunuli do kostola. Myslím, že v poslednej dobe nám PánBoh v Terni požehnal veľa detičiek, tak by nebolo odveci brať ohľad aj na ne. Obliecť seba, dieťa, niektoré mamičky aj viac detí a napokon sa vrátiť domov je dosť škoda. Ďakujem vopred za pochopenie a ochotu.

 7. Dobrý deň, či je v týždni prikázaný sviatok, či nie, bohoslužobný poriadok je stále rovnaký. Kde sú tie dobré časy? V prikázaný sviatok v každom kostole sv. omša.

  1. Dobry den, sviatok Zvestovania Pana nie je prikazany sviatok, neviaze sa nanho povinnost zucastnit sa sv. omse. V katolickych kalendaroch na zaciatku su uvedene vsetky prikazane sviatky. Z liturgickehohladiska je to slavnost. S pozdravom Vladimir Klesc, kaplan.

  1. Podla dostupnych informacii su fotky v osobnom vlastnictve p. Majernika a casto sa na faru dostanu len v tlacenej forme.
   Prajem pozehnanu nedelu.

 8. pochvaleny bud pán ježiš kristus.
  chcel by som sa spytat ci mate este volne terminy,lebo by sme chceli niekedy v marci obetovat omsu za za bohuznameho cloveka.

 9. Z reči svätého biskupa Karola na poslednej synode

  (Acta Ecclesiae Mediolanensis, Mediolani 1599, 1177-1178)

  Aby si iné nehovoril a iné nerobil

  Uznávam, všetci sme slabí. Ale Pán Boh nám dal prostriedky, ktorými si môžeme ľahko pomôcť, ak chceme. Taký kňaz chce žiť bezúhonne, lebo vie, že sa to od neho vyžaduje, chce byť zdržanlivý a viesť anjelský život, ako sa patrí, ale ani ho nenapadne použiť primerané prostriedky: postiť sa, modliť sa a vyhýbať sa zlej spoločnosti a škodlivým, nebezpečným dôvernostiam.
  Ponosuje sa, že len čo príde do chóru modliť sa žalmy, len čo začne sláviť omšu, hneď ho napadá tisíc vecí, ktoré ho odvádzajú od Boha. Ale čo robí v sakristii, kým vyjde do chóru alebo na omšu, ako sa pripravuje, aké prostriedky volí a používa na udržanie pozornosti?
  Mám ťa poučiť, ako ti môže stále pribúdať síl, a ak si už bol v chóre sústredený, ako môžeš byť druhý raz pozornejší a tvoja služba Bohu milšia? Počúvaj, čo poviem. Ak sa už v tebe zapálil aký-taký ohník božskej lásky, nechci ho hneď ukazovať, nevystavuj ho vetru. Maj ohnisko zatvorené, aby nevychladlo a nestratilo teplo. Čiže utekaj, ako vládzeš, pred roztržitosťou. Zostaň sústredený s Bohom, vyhýbaj sa márnym rozhovorom.
  Máš povinnosť kázať a učiť? Študuj a venuj sa tomu, čo je na správne vykonávanie tejto úlohy potrebné. No predovšetkým konaj, káž životom a mravmi, aby sa neuškŕňali pri tvojich slovách a nekývali z boka na bok hlavou tí, čo by videli, že iné hovoríš a iné robíš.
  Máš na starosti duše? Nezanedbávaj preto starosť o seba samého, ani sa nerozdávaj iným tak štedro, aby ti nezostalo nič zo seba. Lebo máš pamätať na duše, ktoré vedieš, ale tak, aby si nezabudol na seba.
  Pochopte, bratia, že mužovia Cirkvi nepotrebujú nič tak ako vnútornú modlitbu, ktorá predchádza, sprevádza a nasleduje všetky naše skutky. Prorok hovorí: „Chcem zahrať na harfe a múdro kráčať.“ Ak vysluhuješ sviatosti, brat môj, rozjímaj o tom, čo robíš. Ak sláviš omšu, rozjímaj o tom, čo obetuješ. Ak sa v chóre modlíš žalmy, rozjímaj nad tým, komu a čo hovoríš. Ak vedieš duše, rozjímaj nad tým, akou krvou sú obmyté, a „nech sa“ takto „všetko medzi vami deje v láske“. Takto všetky tie nespočetné ťažkosti, ktoré každý deň nevyhnutne skusujeme (veď je to náš údel), budeme môcť ľahko prekonať. Takto budeme mať silu porodiť Krista aj v sebe, aj v iných.

 10. Dobrý deň,
  chcela by som vedieť , či sú niekde na internete zverejnení zosnulí na vašom cintoríne.
  Neplánujete niečo také urobiť? Hľadám svojich predkov. Odpoveď prosím do mailu. Ďakujem.

  1. Stranka bola inovovana (radsej neskoro ako nikdy) a uz aj nazov je opraveny. Na starej teme to nebolo mozne ten nazov inak upravit, preto som sa rozhodol zmenit temu. Dufam ze sa bude pacit.

 11. Nebolo by od veci, ak by v oznamoch bolo uvedené aj mobilné číslo na celebrujúceho kňaza, aby sme sa vyhli podobným situáciám, aká nastala v nedeľu v Mošurove. o. misionár ani presne nevedel, v ktorej filiálke má o 8,00 sv. omšu a ani kde sa Mošurov nachádza.

  Ďakujem Pavel

 12. prosíme zmerejniť program bohoslužieb na týždeň od 12.-18.11.2018
  pán kaplán považuje za zbytočné prečítať v nedeľu celý program
  a už je streda a niiič
  dávam do pozornosti stránku farnosti Záhradné ! skutočne je tam všetko
  ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kontrolný text

*